SMITH & WESSON EQUALIZER 9MM 3.675″ PSTL TS 10/13/15RD
SKU : ORI|64432
22 in stock
International Shipment
Your orders are shipped seamlessly between countries
30 Days Warranty
You have the right to return your orders within 30 days.
Secure Payment
Your payments are secure with our private security network.
Description
. Smith and Wesson Item: 13591 ( thumb safety)
. S&W EQUALIZE
. MADE IN U.S.A.
. HIGH-CAPACITY MICRO-COMPACT
. INTERNAL HAMMER FIRED THUMB SAFETY . OPTICS-READY SLIDE
. GRIP SAFETY . 10, 13, and 15+1 ROUND CAPACITY . WHITE DOT SIGHTS . 3.675″ BARREL . 9mm
. FEATURES
– Comes with (3) Magazines: 10, 13, and 15 Round.
– Easy-to-rack slide.
– Slide cut for optics.
– Reversible magazine release.
– Manual thumb safety.
– Loaded chamber indicator.
– Crisp, single-action trigger with tactile and audible reset.
– Picatinny-style equipment rail for light or laser.
– Optimal 18-degree grip angle for natural point of aim.
– Disassembles without pulling the trigger.
– Armornite durable corrosion resistant finish.
– Maglula UpLula magazine speed loader included.
– Easy-to-grip, deep front and rear slide serrations.
– Backed by Smith & Wesson’s Lifetime Service Policy.
Additional information
UPC
Manufacturer
Smith & Wesson / S&W
Manufacturer Part Number
13591
Action
Semi-Auto
ATF Type
PISTOL
Barrel Finish
Black Armornite
Barrel Length
3.675"
Caliber/Gauge
9mm
Capacity
15
Color
Black
Length
10
Magazine Included
1 x 10-Round
Model
Equalizer
Mount Type
Optic Ready
Number of Magazines
3 10 rd., 13 rd., and 15 rd.
Package Height
2.4
Package Width
7.0
Product Type
Semi-Auto Pistol
Rate of Twist
1:10"
Safety
Ambidextrous Thumb/Grip
Shipping Weight
2.3
Sights
White Dot
Sights Type
3-Dot White
Slide Description
Optic Ready/Serrated
State Restriction (CA)
NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA
State Restriction (Guam)
NO SALE TO GUAM
State Restriction (OR)
NO SALE TO OREGON
State Restriction (PR)
NO SALE TO PUERTO RICO
State Restriction (RI)
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
State Restriction (VI)
NO SALE TO VIRGIN ISLANDS
State Restriction (WA)
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “SMITH & WESSON EQUALIZER 9MM 3.675″ PSTL TS 10/13/15RD”